روماتیسم مفصل آرنج یا آرتریت روماتوئید

Elbow joint rheumatism - روماتیسم مفصل آرنج یا آرتریت روماتوئید

روماتیسم مفصل آرنج چگونه روی آرنج تاثیر می گذارد؟

روماتیسم مفصل آرنج یا آرتریت روماتوئید می تواند هر یک از مفاصل بدن از جمله مفصل آرنج را درگیر کند، درمان رماتیسم مفصل ارنج، آرتروسکوپی آرنج در اصفهان توسط فوق نخصص جراحی دست اصفهان، درمان بیماری آرتریت روماتوئید در اصفهان
درمان رماتیسم مفصل ارنج، درمان بیماری آرتریت روماتوئید در اصفهان

روماتیسم مفصل آرنج یا آرتریت روماتوئید می تواند هر یک از مفاصل بدن از جمله مفصل آرنج را درگیر کند. این وضعیت طولانی مدت باعث التهاب، سفتی و درد در اطراف مفاصل آسیب دیده می شود.

آرتریت روماتوئید یا روماتیسم در آرنج می تواند بسیار ناراحت کننده باشد و ممکن است بر کارهای روزانه مانند دست بردن به اشیاء و حمل کیف تأثیر بگذارد یا می تواند باعث آسیب دائمی به مفصل آرنج و حتی تغییر شکل ظاهری آرنج شود. چنانچه شما سوالی درباره درمان روماتیسم در آرنج دارید می توانید در بخش کامنت ها بنویسید. دکتر فرهاد سلطانی فوق تخصص جراحی دست در اصفهان پاسخگو هستند. همچنین شما می توانید با شماره های ۰۳۱۳۲۲۴۰۹۵۰ و ۰۹۹۰۳۹۰۰۷۲۵ جهت دریافت ویزیت حضوری تماس بگیرید.

در این مقاله، نگاهی دقیق به نحوه آرتروز بر روی آرنج می اندازیم.

رماتیسم در آرنج می تواند باعث درد و سفتی شود. هنگامی که رماتیسم روی آرنج رخ میدهد، باعث التهاب ، درد و سفتی در داخل و اطراف مفصل آرنج می شود. تورم می تواند منجر به کاهش تحرک در مفصل آرنج شود.

مفصل آرنج، بازو را به ساعد متصل می کند. این یک مفصل پیچیده است که از سه استخوان و چندین قسمت کوچکتر تشکیل شده است. مفصل آرنج بر حرکت دست و ساعد تأثیر می گذارد، بنابراین افراد برای انجام بسیاری از کارهای روزمره به تحرک آن تکیه می کنند.

در مراحل اولیه آرتریت روماتوئید، افراد ممکن است تنها زمانی احساس درد کنند که اجسام را بلند می کنند یا مفصل آرنج را تحت فشار قرار می دهند. اگر چه حرکاتی که آرنج را درگیر می کند می تواند ناراحت کننده باشد، اما معمولاً تأثیر کمی بر دامنه حرکتی آرنج می گذارد.

با این حال، درد اغلب با گذشت زمان بدتر می شود. برخی از افراد حتی زمانی که در حالت استراحت هستند، درد ضربان دار مداوم در آرنج را تجربه خواهند کرد. برخی دیگر ممکن است فقط در ساعات خاصی از روز، مانند صبح، متوجه درد شوند.

با گذشت زمان، ممکن است آرتریت روماتوئید نیز باعث آسیب دائمی به مفصل آرنج شود. التهاب مزمن می تواند به بافت هایی در مفصل آسیب برساند که از ساییدگی استخوان ها به یکدیگر جلوگیری می کند. این در درجه اول بر بافت سینوویال که مفصل را می پوشاند تأثیر می گذارد. افراد ممکن است فرسایش استخوان را نیز تجربه کنند.

در 20 درصد از افراد مبتلا به رماتیسم مفصل آرنج، برجستگی های کوچک و سفت به نام ندول نیز در اطراف آرنج ظاهر می شود.

علائم آرتریت روماتوئید در آرنج

آرتریت روماتوئید در درجه اول باعث درد، تورم و حساسیت در مفاصل می شود که می تواند سفت شود. هنگامی که بیماری آرتریت روماتوئید روی مفصل آرنج تأثیر می گذارد، این امر تحرک بازو را محدود می کند.

5 درمان بورسیت آرنج دست
ادامه مطلب

با گذشت زمان، استخوان های آرنج ممکن است آسیب ببینند و شکل خود را تغییر دهند. علاوه بر کاهش دامنه حرکتی، این امر می تواند منجر به التهاب شدید مفصل آرنج شود که در آن استخوان های مفصل به هم جوش می خورند. وقتی یک مفصل دچار انکیلوز یا الهتاب می‌شود دو سطح مفصلی نمی‌توانند در کنار هم حرکت کنند. در این حالت مفصل آرنج هیچ حرکتی نخواهد داشت و مانند این است که استخوان‌های دو طرف مفصل به هم جوش خورده‌اند.

مفاصل آسیب دیده یا تغییر شکل آرنج گاهی اوقات می توانند روی اعصاب منتهی به دست فشار بیاورند که می تواند باعث بی حسی یا سوزن سوزن یا گزگز شدن انگشتان شود.

در اشکال پیشرفته‌تر رماتیسم مفصلی آرنج، ندول‌های روماتوئید می‌توانند روی آرنج ایجاد شوند. اینها توده های کوچکی هستند که درست زیر سطح پوست ظاهر می شوند. ندول ها به طور کلی بدون درد هستند، اما می توانند نشان دهنده خطر بیشتر مشکلات سلامتی مانند التهاب رگ های خونی دست باشند.

علایم روماتیسم مفلی آرنج چیست؟

 • خستگی مفرط
 • کاهش وزن ناگهانی
 • تب و لرز
 • ضعف

علائم آرتریت روماتوئید معمولاً ظاهر می شوند و بخودی خود از بین می روند، بنابراین افراد اغلب دوره ها بهبودی دارند که متناوب با وخیم تر شدن بیماری است. همه افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید تجربه متفاوتی از بدتر شدن بیماری خود دارند، که می تواند از نظر مدت زمان و فرکانس آنها متفاوت باشد.

تشخیص بیماری آرتریت روماتوئید

پزشکان معمولاً آرتریت روماتوئید را بر اساس علائم فرد تشخیص می دهند، اگر چه آزمایش های پزشکی می تواند در تشخیص بیماری رماتیسم مفصلی آرنج مفید باشد.

پزشکان با انجام معاینه فیزیکی شروع می‌کنند و ممکن است آزمایش‌های تصویربرداری از جمله اشعه ایکس، سونوگرافی، سی تی اسکن یا MRI و حتی آزمایش خون را نیز درخواست کنند.

5 روش سینووکتومی ارنج یا دبریدمان آرنج 1401
ادامه مطلب

گرفتن MRI کمتر رایج هست، اما می توانند برای تشخیص علائم اولیه رماتیسم مفصلی و ارزیابی آسیب در مفاصل مفید باشند. تشخیص زود هنگام این بیماری می تواند برای درمان و چشم انداز آرتریت روماتوئید بسیار مفید باشد.

روند درمان بیماری آرتریت روماتوئید چگونه است

پزشک ممکن است فیزیوتراپی را برای درمان بیماری آرتریت روماتوئید در آرنج توصیه کند.

رماتیسم مفصلی آرنج یک بیماری مزمن سلامتی است، اما افراد می توانند از درمان های مختلفی برای بهبود علائم خود، بهتر شدن کیفیت کلی زندگی خود و کاهش سرعت پیشرفت بیماری آرتریت روماتوئید استفاده کنند.

بهبودهای بالینی گاهی با درمان موثر امکان پذیر است. در این موارد، پزشکان دارو را به حداقل دوز لازم برای جلوگیری از التهاب کاهش می دهند.

درمان های بیماری آرتریت روماتوئید یا رماتیسم مفصلی آرنج عبارتند از:

فیزیوتراپی

 • تحرک مفاصل آرنج در طول روز برای بهبود انعطاف پذیری و دامنه حرکت و قوی نگه داشتن عضلات اطراف مفصل آرنج ضروری است.
 • ورزش هایی که باعث کشش و تقویت مفصل آرنج می شوند می توانند علائم RA در آرنج را کاهش دهند. تقویت عضلات بازو مقداری از فشار روی مفصل را کاهش می دهد، در حالی که کشش می تواند به حداقل رساندن سفتی در بافت اطراف آن کمک کند.
 • یک فیزیوتراپیست با تجربه در زمینه بیماری های روماتیسمی می تواند به فرد کمک کند تا یک برنامه تمرینی طراحی کند تا آرنج های خود را بدون ایجاد آسیب فعال نگه دارد.
 • در صورت امکان، یک رژیم ورزشی خوب معمولاً تمرینات قلبی عروقی و مقاومتی را برای حفظ سلامت قلب و سایر سیستم های بدن ترکیب می کند.

دارو

پزشکان اغلب داروهایی را برای کاهش التهاب، بهبود درد و کاهش سرعت آسیب آرتریت روماتوئید توصیه می کنند. پزشکان ممکن است ترکیبی از این داروها را برای افزایش اثربخشی آنها توصیه کنند. این داروها شامل :

 • مسکن ها
 • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی ( NSAIDs)
 • داروهای ضد روماتیسمی اصلاح کننده بیماری (DMARDs)
 • بیولوژیک
 • استروئیدها

شایان ذکر است که این داروها می توانند عوارض جانبی داشته باشند. به عنوان مثال، DMARDها و بیولوژیک ها می توانند سیستم ایمنی بدن را سرکوب کنند و احتمال عفونت را در فرد را افزایش دهند.

تزریق استروئید

تزریق استروئید به مفصل می تواند در شرایط خاص کمک کند و ممکن است برای بیمار بسیار موثر باشد. استروئیدها می توانند بلافاصله التهاب حاد را کاهش دهند. جراح متخصص دست در اصفهان می‌تواند در مورد اینکه چه زمانی ممکن است یک درمان مناسب باشد، مشاوره ارائه دهد.

7 درمان شانه یخ زده در اصفهان
ادامه مطلب

عمل جراحي

التهاب طولانی مدت می تواند باعث آسیب دائمی به مفاصل و تاندون ها، رباط ها و سایر بافت های اطراف شود.

در برخی موارد، افراد ممکن است برای ترمیم آسیب به جراحی نیاز داشته باشند. این از روش های جراحی ساده تا روش های بزرگ مانند جراحی تعویض مفصل آرنج متغیر است. همچنین جراحی این بیماری می تواند بوسیله آرتروسکوپی آرنج توسط فوق تخصص جراحی آرنج دست انجام شود.

درمان های خانگی بهبود درد مفاصل آرنج دردناک

استراحت کنید : بسیاری از افراد باید سطح فعالیت خود را کاهش دهند. ممکن است برای مدتی نیاز به استراحت کامل داشته باشند

ورزش ملایم : به عنوان مثال، یک فرد می تواند تمرینات کششی ساده و دامنه حرکتی را در حالی که نشسته است انجام دهد تا تحرک دست ها و پاها را حفظ کند.همچنین ورزش در آب توصیه می شود

کیسه آب گرم و یا کیسه آب یخ: بسته های گرم یا سرد می تواند به کاهش درد و تورم مفاصل کمک کند. افراد می توانند به محض ظاهر شدن علائم شروع به استفاده از این بسته ها کنند.

رژیم غذایی مناسب : پیروی از یک رژیم غذایی ضد التهابی ممکن است به جلوگیری از عود و بهبود علائم در هنگام بروز کمک کند.

نکات عبارتند از:

 • محدود کردن مصرف غذاهای فرآوری تصفیه شده قندهای اضافه شده چربی های
 • مصرف انواع میوه ها و سبزیجات
 • داشتن فیبر مصرف
 • محدود کردن مصرف الکل

غذاهایی که ممکن است برای افراد مبتلا به بیماری مفصل آرنج مفید باشد عبارتند از :

 • غذاهای غنی از اسیدهای چرب امگا 3 مانند دانه کتان، دانه چیا، گردو، سالمون و ماهی تن
 • غذاهای غنی از آنتی اکسیدان ، از جمله سبزیجات و میوه های رنگارنگ
 • غلات کامل که فیبر و سایر مواد مغذی را فراهم می کنند
 • روغن های گیاهی مانند روغن زیتون
 • آجیل و دانه ها
 • ادویه هایی مانند زنجبیل، دارچین و زردچوبه

سخن پایانی

علائم رماتیسم مفصلی آرنج در ابتدا خفیف هستند، اما با گذشت زمان بدتر می شوند. بهترین نوع درمان مراقبت از سلامتی است.

آرتریت روماتوئید یا رماتیسم مفصلی آرنج یک وضعیت سلامت مزمن است. در حالی که امکان درمان این بیماری وجود ندارد، افراد می توانند علائم خود را مدیریت کرده و با استفاده از ترکیبات مختلف درمان از آسیب مفاصل جلوگیری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *